Obsah: Češi

Češi : soubor textů k českému myšlení a českým dějinám; Díl 1. Práce publikované  / Jan Patočka  ; tento sv. připr. k vyd. Ivan Chvatík, Karel Palek      1. vyd    . - Praha: Filosofia ; Oikoymenh, 2006  . - 901 s. ; 22 cm  . - (Sebrané spisy Jana Patočky; sv. 12)      ISBN 80-7298-181-1, 80-7007-230-X  : Kč∼595, 00

Dvanáctý svazek sebraných spisů významného českého filozofa obsahuje práce týkající se českého myšlení a českých dějin.
Jednotícím prvkem tématicky velice různorodých textů (např. Rádlova "Útěcha z filozofie", filozofie českých dějin, Bolzano, Masarykův ideový odkaz, Charta 77, mezinárodní filozofická tomistická konference) je pojímání "české otázky" coby součást ději evropských. Jejich horizontem je pro Patočku "evropská myšlenka", husserlovsky pojatá jako univerzalita rozumu. Myšlení znamená především filozofické myšlení a současně filozofie představuje podstatnou složku vzdělanosti. Vlastním obsahem dějin je rozmanité křížení duchovních tendencí a proudů. Filozofie dějin tudíž představuje filozofii duchovních dějin...
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz