Obsah: Monty - největší vítězství

Monty - největší vítězství : tažení na Balt: (duben-květen 1945)
Polní maršál Sir Bernard Law Montgomery se po vítězství u El Alameinu stal přes noc národním hrdinou, ale až triumfální závěrečná bitva vrcholící kapitulací všech německých vojsk v květnu 1945 z něho udělala světovou osobnost.
Tato svižně psaná kniha se noří do tajemství Montyho posledního a největšího polního tažení. Vědom si nejen vlastní velké prestiže, ale také prestiže své země, místo zamýšleného „bočního útoku“ rozběhl závod s Rusy o klíčové přístavy Hamburg a Brémy a ovládnutí Baltu. Jak všichni víme, vítězství v tomto závodu mělo nevýslovné důsledky pro tvar Evropy v poválečných letech. Charles Whiting poprvé vypráví jak tento nevyzpytatelný voják dosáhl svého bezohledností a typickým pohrdáním příkazy shora. Autor se zaměřil na poslední a největší tažení, ale i kontroverzní osobnost, zřejmě nejznámějšího britského velitele 2. světové války - Bernarda Law Montgomeryho, poněkud neprávem ověnčeného slávou za vítězství u El Alameinu v r. 1942. Postup Rommelova Afrika Korpsu ve skutečnosti zastavil generál Auchinleck. V letech 1943-1945 prošel Montgomery boji na Sicílii, v Itálii, Normandii, Ardenách. Tento poměrně výstřední polní maršál byl dosti oblíben u prostých vojáků, ale pro svoji panovačnost a aroganci nenacházel pochopení u amerických či britských velitelů i politiků. Veškeré události autor zachycuje v širších vojensko-politických souvislostech, dočteme se i o nepříliš šťastném osudu polního maršála po skončení 2. světové války.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize