Obsah: Cirkus Pětikoruna

Autobiografické vyprávění o dětství a mládí v rodné Jemnici.
"Někdy ve 12 letech v jihomoravském městě Jemnici, kde jsem se narodil a kde jsou pohřbeni rodiče, jsem si v roce 1943 nebo 1944 založil Cirkus Pětikoruna. Původem tedy patřím tak trochu do rodiny Berousků, Kludských a dalších cirkusáků, kteří mají na Olšanských hřbitovech v Praze ty nejhonosnější pomníky. Cirkus se jmenoval Pětikoruna ze dvojí příčiny: jednak nás bylo dohromady pět, a potom naše vstupné činilo rovných pět korun. Jednoho dne, (a upozorňuji, že bylo nařízeno zatemnění), mě, coby direktora cirkusu, napadlo uspořádání exkluzivního představení. Objevil jsem desítku nejrůznějších lampionů, barevných i symbolických – v národních barvách a dokonce i s Mistrem Husem. Rozžehl jsem svíce a lidé strnuli – žasli nad září jinak temného města. To již vyběhl pan domácí, jehož synek byl rovněž artistou cirkusu, strhal šňůry a pošlapal svíce i s přepestrými lampiony. Od té doby, jak si říkávám, jsem na sebe převzal závazek, že v dobách, kdy budou všichni i v písních slibovat, že „zhasneme lampiony“, já se budu snažit, i s jistým rizikem, lampiony rozsvěcovat. Naštěstí nikoli sám. " (Autor)
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + pozitivni-noviny.cz
Dnes je 08.09.2024