Obsah: Klíče

Klíče : román prozaika  / Jan Žáček            . - Olomouc: Votobia, 2006  . - 202 s. : front. , fot. ; 21 cm  . - (Edice českých autorů)      ISBN 80-7220-265-0  : Kč∼159, 00

Vzpomínková novela českého katolického prozaika přibližuje v osobní rovině atmosféru normalizačního Československa.
Dlouhý intelektuálský monolog si pohrává s formou dvojkolejné románové fikce, jde však o ryzí osobní zpověď. Těžištěm je panoptikální atmosféra v intelektuálských, uměleckých a duchovních kruzích husákovské éry. Defilé osobních vzpomínek na lidi, kteří procházeli tímto svérázným obdobím s různou dávkou statečnosti či zbabělosti, sebezapření, rezignace, s kompromisy vnitřními i vnějšími, s úniky do jiných světů. Defilé úvah o absurditě, zákonitostech a smyslu života, umění, náboženství a kultury, a to jak těch vyprovokovaných dobou, tak těch obecně platných a navýsost nadčasových. Text jen občas trpí rozvleklostí zvící některého z autorových historických románů.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz