Obsah: Citová výchova

Na osudu zámožného mladíka, který se vyžívá v milostných tužbách a dobrodružstvích je podána kritika měšťáčkého životního stylu, jeho pokrytectví a prázdnoty. Společenský román významného francouzského realisty /1821-1880/ je obrazem Paříže a částečně venkova v pol. 19. stol.
Na pozadí politických a společenských událostí doby kolem r. 1848 kreslí Flaubert myšlenkové a citové zrání svého hrdiny, venkovského studenta Frédérica Moreaua, který přichází studovat do Paříže. Fréderic, jehož cílem v Paříži je dobýt společenských i milostných úspěchů, postupně ztrácí svou osobnost, hluboké city se mu rozmělňují, dochází k rozčarování a bezvýchodné skepsi. V postavách Fréderica a jeho přátel analyzuje Flaubert především morální a citovou tvář měšťáka pol. 19. stol. , kdy francouzská buržoasie definitivně ztrácí svůj pokorný charakter.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize