Obsah: Pokušení svatého Antonína

Vize, která předvádí v šíleném mumraji všechny fantazijní výtvory, jimiž lidstvo zaplňovalo v průběhu své historie prázdnotu nebes klenoucích se nad jeho proměnlivým hemžením.
Klasické dílo světové literatury - Pokušení Svatého Antonína (La Tentation de Saint Antoine) - je knihou, na níž francouzský spisovatel Gustave FLAUBERT (1821-1880) strávil prakticky celý tvůrčí život. Byla publikována ve třech verzích (1849, 1856 a 1872), definitivní verze pochází z roku 1874. Námětem díla jsou známá pokušení, kterým byl vystaven svatý Antonín Veliký na poušti – téma často reflektované ve středověkém i moderním umění. Kniha je psána formou divadelního scénáře a pojednává o jedné noci, kdy byl svatý František vystaven zvláště trýznivým pokušením. Autora k napsání knihy inspiroval obraz s tímto motivem, který viděl v Paláci Balbi v Janově. Kniha je považována za vrchol Flaubertova díla, třebaže jeho nejznámějším dílem je román Paní Bovaryová.
Na radu přátel zavrhl autor první verzi Pokušení sv.   Antonína .
Vytvořil: janajau
Zdroj: zones.sk + http://www.odklepnuto.cz/