Obsah: Interpretace a analýza literárního díla

Interpretace a analýza literárního díla   / Jiří Pechar        Vyd. 1    . - Praha: Filosofia, 2002  . - 286 s. ; 22 cm      . - Vyd. : Filosofický ústav AV ČR  ISBN 80-7007-163-X  : Kč∼210, 00

Objektivním cílem této knihy je zdůraznění vztahů mezi literárněvědnou teorií a analýzou konkrétních děl.
Monografie aplikuje literárněvědnou analýzu na několik děl české literatury a v teoretické rovině nabízí informace o řadě současných metod, inspirovaných psychoanalýzou, o poetice prózy, jak byla rozpracována francouzskými strukturalisty, o strukturalistickém přístupu k poezii i o metodách komparativních, ať jde o postupy rozpracované v rámci srovnávací historie literatur nebo o srovnávací stylistiku. Metoda tematické kritiky byla užita k analýze básnického díla Josefa Hory, u Františka Halase byly užity některé metody Freudovy; některé práce Jacobsonovy a Mukařovského ovlivnily zkoumání eufonie v Máchově Máji. Freudova studie podnítila zkoumání Holečkových Našich. Metody užívané srovnávací literární historií jsou vyzkoušeny na Jiráskově a Goethově díle. V neposlední řadě se monografie zabývá analýzou překladů; Saudkův a Urbánkův překlad Shakespearova Hamleta.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz