Obsah: Volyňský dalekohled

Volyňský dalekohled   / Jiří Olič            . - V Olomouci: Votobia, 2006  . - 189 s. : fot. ; 21 cm  . - (Edice českých autorů)      ISBN 80-7220-263-4  : Kč∼159, 00

Osobité vyprávění o rodinné historii autora, která je úzce svázaná s českým osAutor líčí stěhování svých předků na Volyň příjemným jazykem i slohem jako dávno uplynulou pohádku. Snaží se podchytit všechny historické souvislosti. Vysvětluje např. jakým způsobem byla Čechům prodávána ve Volyni půda, jak vypadala náboženská situace ve Volyni, vzdělanost. Neopomíjí další kulturní rozdíly mezi Čechy a Rusíny. Sleduje osudy svých předků i za hranicemi Volyně, jejich přátelství s různými osobami veřejného života. Knihu uzavírá vzpomínkou na krátký návrat svých rodičů do obce Hlinsko ve Volyni, kde se otec autora narodil. ídlením Volyně v dnešní Ukrajině.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz