Obsah: Lítice

Lítice   / Pavel Nauman  Pavel Nauman; Ilustr. Kamil Lhoták      1. vyd    . - Praha: Mladá fronta, 1959  . - 162 s.

Kniha obsahuje 3 povídky spíše psychologického zaměření s okupační tématikou. První povídka nazvaná ZEĎ - je zpověď rozvedeného manžela židovky.
Hrdina vzpomíná na svůj život, nešťastné manželství, které končilo rozvodem. Pak přišel Mnichov a okupace. Zapojil se do illegální práce a v ní poznal jinou ženu, kterou si zamiloval. Pak se rozhodl, že se ke své ženě formálně vrátí, aby jí zachránil. Šel do svého bytu, aby se se svou láskou rozloučil, ale tam již bylo gestapo a zatklo ho. Jeho žena byla jako židovka umučena a on se po osvobození oženil. Druhá povídka - LÍTICE, líčí soud vynesený vlastními dětmi nad nevěrnou ženou a udavačkou vlastního manžela i nad jiným spoluviníkem. Poslední povídka - ZEĎ II. , je příběh kolaboranta o květnové revoluci.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz