Obsah: Pavana za mrtvou infantku

Pavana za mrtvou infantku   / Libuše Moníková  ; z něm. orig. přel. Radovan Charvát, dosl. naps. Alena Wagnerová      Vyd. 1    . - Praha: Argo, 2005  . - 134 s. ; 21 cm  . - (Současná světová próza; sv. 20). - Orig. : Pavane für eine verstorbene Infantin      ISBN 80-7203-716-1  : Kč∼198, 00

Příběh české emigrantky, profesorky literatury, která v nové zemi složitě a střípkovitě hledá svou identitu.
Komplikovaný autobiografický román mísící osud hlavní hrdinky s osudem rodiny F. Kafky, do něhož se prolínají i četné literární a historické aluze. Francine Pallasová, hlavní hrdinka, trpí ztrátou své země, zároveň v Československu po roce 1968 už nemůže žít. Německo se jí stane náhradním domovem a Francine časem začíná experimentovat se svými sousedy, například si jednoho dne koupí invalidní křeslo, aby zjistila reakce svého okolí. Pocit cizoty, zároveň ignorantství a celková lhostejnost k zemi za železnou oponou, to vše působí negativně na její duševní stav.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz