Obsah: Eseje o Kafkovi

Eseje o Kafkovi   / Libuše Moníková  ; z něm. orig. přel. a dosl. naps. Petr Dvořáček      Vyd. 1    . - V Praze: Nakladatelství Franze Kafky, 2000  . - 106 s. ; 20 cm  . - (Člověk v zrcadle; č. 8). - Orig. : Kafka Essay      ISBN 80-85844-74-5  : Kč∼110, 00

Soubor čtyř psychologizujících esejů o dílech Proces a Zámek z ruky německy píšící české autorky.
Svou pozornost autorka zaměřuje na otázky vztahu subjektu a společnosti prosazující se vůči němu mocensky. V první eseji autorka představuje román Proces jako projekci strachu z vyvržení ze společnosti a srovnává řešení vztahu sociální integrace v primitivních společnostech a v románě. Navazující, myšlenkově nejsložitější psychologizující esej "Proces jako model geneze paranoidního systému", ukazuje, jak společenská moc svými manipulacemi dovádí jedince do paranoidního stavu. V textu Zámek jako diskurs autorka ukazuje, že vesničané - čili společnost - jsou sami hybateli mechanismu svého útlaku (zámku). Posledním textem je pokus čtyřmi variantami domyslet epizodu z románu Zámek, v níž se rodina sama, na základě očekávání trestu za pomyslnou vinu, vyvrhne ze společnosti.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz