Obsah: Žádný žebř

Žádný žebř : (výbor z poezie 1969-2004)  / Jaroslav Kovanda ; [il. aut. ]  ; dosl. a ed. pozn. Jan Štolba          . - Olomouc: Votobia, 2005  . - 347 s. : fot. ; 24 cm  . - (Edice poesie)      ISBN 80-7220-233-2  : Kč∼179, 00

Rozsáhlá antologie z poezie současného zlínského básníka a výtvarníka přináší průřez jeho tvorbou z let 1969-2004.
Jaroslav Kovanda je dnes charakterizován jako svérázný moravský kronikář, který však události zachycuje ve verších. I proto čerpá mnoho svých námětů ze Zlína a jeho okolí, tedy z kraje, v němž žije a který pro něho představuje nevysychající studnu inspirací. Autorovy verše v sobě nesou nejrůznější poetická vidění, obohacená o zcela původní metaforiku, na druhé straně se v nemalé míře pokoušejí zachytit i drobnou epizodu nebo vzpomínku, v nichž vystupují rázovité postavy a hrdinové. Tyto "děje" komponuje Kovanda především ve volném verši, není však pro něho problémem zamířit i k dalším literárním útvarům. Velmi rád využívá například sonetu, jehož formu, ozvláštněnou jakousi zaměrně skřípavou melodiií, se snaží dodržovat až ekvilibristickým způsobem.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz