Obsah: Komorní hůrka

Komorní hůrka   / Petr Maděra        Vyd. 1    . - Brno: Host, 2001  . - 96 s. ; 18 cm  . - (Edice poesie Host; sv. 53)      ISBN 80-7294-029-5  : Kč∼97, 00

Druhá sbírka současného jedenatřicetiletého autora obsahuje verše, které vznikly v letech 1996-1999
Maděrova poezie zahrnuje několik obsahových rovin: především je tu portrét krajiny, vykreslené většinou v temných obrysech a objevující se "ve skicáku mlhy" či v prostoru, jemuž "vládne bezvládný déšť". Jako druhý motiv se autor pokouší zachytit intimitu vlastního domova i někdy až složité předivo rodinných vztahů. Tyto "osobní záležitosti" se Maděra pokouší sdělit reflexemi, v nichž se odrážejí hluboké vnitřní děje a záchvěvy, často zprostředkované dramatickým jazykem, do něhož se funkčně promítají i některé surové výrazy. Touto svébytnou poetikou autor zcela vědomě navazuje na holanovskou tvorbu, avšak k jeho cti lze říci, že tak činí po svém a v žádném případě se nesnaží svá slova obléknout do stejného hávu, který nosil jeho velký vzor a předchůdce. Vždyť jestliže v jedné ze svých básní tvrdí, že "nikdy nevstoupíš do téže krve", ví, proč to konstatuje.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz