Obsah: Jan Hus známý i neznámý

Zasvěcená studie o Husově osobnosti, myšlení a jeho sporu s církevními autoritami shrnuje výsledky celoživotního bádání předního odborníka na středověké právní dějiny.
Autor sám označuje publikaci jako stručné resumé, které předkládá místo zamýšlené rozsáhlé monografie. V úvodu přibližuje prameny k Husovu životu i dílu a podává přehled dosavadního vědeckého úsilí o poznání Husovy osobnosti. Zabývá se úhelnými kameny Husova teologického myšlení, zejména těmi články, v nichž se český reformátor odchyloval od soudobého církevního učení. Podrobně sleduje postupně eskalující roztržku mezi Husem a církevní vrchností, procesy, které byly proti Husovi vedeny, a především průběh soudu nad Husem na koncilu v Kostnici. Ten vidí jako konflikt mezi principem morálky a svědomí (Hus) a principem legitimity, jak jej chápali představitelé církve. Autor ve svých interpretacích (často vůči Husovi dosti kritických) vychází z detailního studia historických pramenů a uplatňuje především pohled znalce právní historie.
Vytvořil: ota61
Upravil: Mady