Obsah: Řek Zorbas

Nikos Kazantzakis napsal svůj nejslavnější román, jehož původní název zní Život a skutky Alexise Zorbase, během jediného měsíce v roce 1943. Román byl záhy přeložen do tří desítek jazyků a vyšel ve více než čtyřiceti zemích, česky poprvé roku 1967. K jeho světové proslulosti přispělo rovněž mimořádně úspěšné filmové zpracování s Anthony Quinnem v titulní roli.
Kazantzakisova kniha nese řadu autobiografických prvků a je zvláštní směsí fikce a reality. Jejím hlavním hrdinou je Alexis Zorbas, venkovan žijící v souladu s přirozenými zákony, který dovede vychutnat všechny krásy života i smířit se s jeho ranami, člověk s živočišným, ale také hluboce soucitným vztahem k ostatním lidem. Pravý Zorbas se jmenoval Georgios, pocházel z Makedonie, ženil se sotva dvacetiletý a měl deset dětí. Autor se s ním seznámil roku 1915 na Athosu, kde se poprvé pokusil o podnikatelské štěstí (a snad se tím i snažil vyhnout vojenské službě). Tehdy asi padesátiletý Zorbas pomáhal sedmadvacetiletému Kazantzakisovi vést lignitový důl v Prastově na Peloponésu a i po krachu jejich společného podniku s ním zůstal v kontaktu. Ze Srbska, kde se počtvrté oženil, mu poslal dopisy, jejichž některá místa byla později použita i ve slavném románu. Jeho děj ovšem Kazantzakis přenesl na rodnou Krétu s její drsnou přírodou a obohatil jej baladickou epizodou o mladé vdově a scénami z venkovského kláštera. Na Krétě pak skutečně žila i další slavná postava románu - stárnoucí francouzská kurtizána paní Hortensie, Zorbasova Bubulína, vlastním jménem Adeline Guitarová, majitelka hotýlku v Hierapetře, kde zemřela roku 1938,
Celá Kazantzakisova kniha, podobně jako její hlavní hrdina, v sobě šťastně mísí bizarní a baladický epický příběh s hledáním odpovědí na nejhlubší filozofické otázky. A také proto patří k největším i nejoblíbenějším dílům moderní řecké literatury.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 21.11.2024
Před 60 lety se narodil(a) Pittler Andreas
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno