Obsah: Příběhy

Příběhy   / Vladimír Holan        2. , rev. vyd    . - V Praze a Litomyšli: Paseka, 2002  . - 251 s. ; 21 cm  . - (Spisy; sv. 7)      ISBN 80-7185-509-X  . - ISBN 80-7185-266-X (soubor): Kč∼249, 00

Sedmý svazek spisů Vladimíra Holana obsahuje autorovy básnické texty, které vznikaly ve čtyřicátých až šedesátých letech minulého století
Již samotný titul naznačuje, že do tohoto souboru jsou zařazeny ty Holanovy verše, které v sobě nesou výraznou dějovou linku. V prvním oddílu jsou shromážděny tři Holanovy skladby (První testament, Terezka Planetová, Cesta mraku), jež jsou často výstižně charakterizované jako básnické povídky a v pravidelných strofách přibližují atmosféru válečných let. Druhou část tvoří jedenáct dramatických příběhů, komponovaných volným veršem a zachycujících nejrůznější motivy. Holan v široce pojatém epickém prostoru vynalézavě pracuje například s autobiografickými prvky, s intimními i milostnými náladami, do nichž navíc promítá témata trýzně a vykoupení. Holanova poezie je napsána výsostným, až uhrančivým jazykem, který pouze potvrzuje autorovy zcela mimořádné tvůrčí schopnosti.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz