Obsah: Testament sebevraha barona de Teive

Testament sebevraha barona de Teive   / Fernando Pessoa  ; z port. orig. přel. a dosl. naps. Pavla Lidmilová      Vyd. 1    . - Praha: Argo, 2001  . - 69 s. : ilustr. ; 18 cm  . - Orig. : A educaçao do estóico      ISBN 80-7203-359-X  : Kč∼159, 00

Dvě povídky - výpovědi pozoruhodných fiktivních osobností, sebevraha a ďábla.
Podrobné sebezpytující, chladně intelektuálně analyzující úvahy člověka stojícího před bilanční sebevraždou se v první povídce prolínají s intenzivními prožitky posledních citových a emocionálních vjemů fiktivní postavy, venkovského šlechtice, barona de Teive. Tato postava je zosobněním negace života, životní prázdnoty, pesimismu a pýchy na vlastní intelekt. Ve druhé povídce Ďábel hovoří s ženou Marií a přes ní s jejím nenarozeným dítětem, svým duchovním synem. Představuje se jako ironik, snílek a kavalír a seznamuje ženu se svým chápáním světa.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz