Obsah: Dukla

Autorský soubor povídek Svět pod Duklou lze označit za reflektivní prózu v pravém smyslu slova, za vyprávění s hlubším metafyzickým ponorem, jež propojuje mystické hledačství s motivem pouti krajinou. V knize známého polského autora nalezneme delší prózu a několik drobnějších povídek. Autor zde barvitě líčí krajinu kolem městečka Dukla ležícího u slovenských hranic i místní obyvatele, nevyhýbá se přitom ani bohaté historii těchto míst. V jednotlivých povídkách tak narazíme na dávné Lemky, šlechtickou tradici kraje i pozůstatky po armádách, které tudy prošly ve 20. století. Autor bohatou minulost Dukly i její aktuální, nepříliš radostnou současnost ve svých povídkách reflektuje se zvláštním smyslem pro poetiku, drama i ironickou zápletku.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize