Obsah: Dusivá kultura

Slavný francouzský malíř odhaluje podstatu institucionalizované západní kultury, demystifikuje její mechanismy a proti jejím kolektivním mýtům staví aktivní rozvoj individuálního myšlení. Provokativní esej zaměřený proti zdegenerované západní kultuře.

Duševní struktura lidské bytosti je utvářena postupným nárůstem jednotlivých "kulturních vrstev". Kultura je náhodným výběrem z různorodých věcí a vztahů, které se nabízejí lidskému vnímání. Veškeré věci a vztahy jsou soupisem encyklopedických hesel. Celý kulturní systém je tudíž poplatný výběru, jenž by však mohl být proveden i zcela jiným způsobem. Z novátorského výběru by vznikla odlišná kultura. Podstata kultury je pochybná a dočasná... Velice zájímavé úvahy o umění a kultuře českému čtenáři přibližují estetická východiska tvorby jedné z nejvýraznějších osobností světového malířství druhé poloviny dvacátého století.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize