Obsah: Nad Tatrou sa blýska

dnešná štátna hymna Slovenskej republiky, báseň napísaná pri príležitosti zosadenia Ľudovíta Štúra z Katedry reči a literatúry .
Píseň Nad Tatrou sa blýska vznikla v roce 1844 během odchodu bratislavských studentů do Levoče. Text napsal Janko Matúška na melodii slovenské lidové písničky Kopala studienku. V roce 1920 se první sloka stala součástí československé hymny. Od roku 1993 jsou slovenskou hymnou první dvě sloky.

Písnička měla několik variant textu, ještě před první světovou válkou se objevila změna, která se pak dostala i do československé hymny. Ve třetím řádku se zpívalo: „Zastavme sa bratia“. Po vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 se slova změnila na současnou verzi „Zastavme ich bratia“. A "nad Tatrou sa blýská" na "Na Tatrách sa blýská" Ve starých učebnicích je však stále obsažena "starší" verze. Nyní už se ve slovenské hymně zpívá pouze „Zastavme ich bratia“ a "Na Tatrách sa blýská".
Písnička se objevila tiskem už v roce 1851 pod názvem „Dobrovoľnícka“
Vytvořil: janajau
Zdroj: wikipedie