Obsah: Most

V roce 1984 se svou prvotinou Vosí továrna (česky 1998) prorazil tento britský autor jednou provždy do světa krásné literatury i do světa sci-fi literatury. Román Most (z jeho tvorby v oblasti krásné literatury) z roku 1986 má nejméně čtyři roviny a nesmí se vyprávět, protože jeho kouzlo i smysl tkvějí právě v rozuzlování oněch složitých rovin. Co lze říci, je to, že po téměř osudové nehodě se hlavní hrdina ocitá v jakémsi alternativním světě, kde neplatí omezení časem ani prostorem. Tím světem je ohromný, zdánlivě nekonečný most, kde vládnou absurdní pravidla a kde si nikdo není jistý, co vlastně platí (natož čtenář), a z hrdinovy amnézie mu pomáhá výkladem snů dr. Joyce.
" Jako všechna snová podobenství, i toto především klade otázky. Zejména zásadním způsobem zpochybňuje samozřejmě přijímané předpoklady: jsme ve svém reálném světě skutečně pány svého osudu? Do jaké míry jsme svobodní? Co je kolem nás? Kam jdeme a proč? Je jenom na čtenáři, jak si v labyrintu otázek a pochybností povede. (... ) Vynikající překlad románu Most je třeba ocenit zejména proto, že tento text patří bezpochyby k jedněm z nejnáročnějších Banksových děl. (LIDOVÉ NOVINY)"
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + recenze
Dnes je 08.09.2024
Den 50. výročí úmrtí Elstner F.A.