Obsah: Král růží

Výbor třinácti krátkých realistických, přitom však poetických milostných příběhů (například Baronka, Martinova dcera, Večerní zábava, Vzteklá, Zpověď či Odyssea kurtizány). Každý z nich je okořeněn odvážnými poznámkami, někdy až jakoby neslušnými žerty nebo lechtivými a dvojsmyslnými narážkami...
Poetické milostné povídky zařazené do výboru prokazují autorovu hlubokou znalost všech odstínů milostných vztahů a smysl pro poezii vášnivého citu, jejich děj je ale přitom často oživen někdy dvojmyslnými, na svou dobu odvážnými až neslušnými narážkami a komentáři. Tak jako celé autorovo dílo, tak i tato sbírka je výsledkem jeho dokonalé znalosti vztahů ve francouzské společnosti 2. poloviny 19. století a vlastních rozporuplných životních zkušeností.

překlad Jiřího Karáska ze Lvovic a A. Veselého upravily Marie Schreinerová a Ivana Fabišíková
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize