Obsah: Malý muž a velká žena

Kniha Malý muž a velká žena (v novém vydání s podtitulem Vlak dětství a naděje) obsahuje tři velmi úzce navazující autobiograficky laděné novely. V Posledním vlaku z Frývaldova autorka vzpomíná na předválečná léta v česko-německém pohraničí, na pochody nacistické mládeže, na vyhrůžky, rostoucí násilí a nucené odstěhování. Těžká doba viděná očima malé dívenky. Autorka vlastní vzpomínky bohatě přibarvuje fantazií, někdy bohužel na úkor věrohodnosti. Je třeba si zvyknout na zemitý jazyk, především v přímé řeči je často užíváno místního dialektu. Překvapí autorčin lehce nelaskavý pohled na své blízké, snad s výjimkou Anny Urbanové jsou všichni vykresleni jako groteskní a politováníhodné figurky. V Plucích zla je vykreslen průběh druhé světové války v Brně, jednání českých lidí, kolaborantů a udavačů, ale i vlastenců a obyčejných lidí. Knihu uzavírá novela Dítě svoboděnky podávající svědectví především o poměrech v pohraničí, kam se otec autorky hned po válce vrací. Podle knihy natočil Karel Kachyňa úspěšný televizní seriál s názvem Vlak dětství a naděje. Určitě má smysl si tuto knihu přečíst, třeba jako osobní svědectví relativně nedávné doby.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 08.09.2024
Den 50. výročí úmrtí Elstner F.A.