Obsah: Šarlatové písmeno

Americký román, který je považován za vůbec první velký. Děj se odehrává v 17. století mezi puritanismem trýzněnými přistěhovalci. Hlavní hrdinkou je Hester Prynnová, která se dopustí nevěry. Svou nevěru, ani dceru Perlu z tohoto vztahu netají. Přijímá tresty a jako žena hříchu musí nosit na krku šarlatové písmeno A (podle anglického adulteress – cizoložnice), které je symbolem hanby. Jejím milencem je kněz Arthur Dimmesdale, ale to drží Hester v tajnosti. Arthur trpí výčitkami svědomí, chce se vnitřně očistit. Vinou stálého vnitřního napětí onemocní. Lékař Roger Chillingwort, muž, kterého Hester opustila se snaží Arthurovi pomoci. Když se Hester dostane na pranýř, začne se její muž zajímat o to, kdo je vlastně jejím milencem. Na hrudi nemocného Arthura objeví krvavé stigma ve tvaru písmene A, to v něm vzbudí podezření. Začne Ahrtura psychicky ovládat a je rozhodnut ho zničit. Hester svého milence varuje a plánují spolu útěk do Evropy. Nakonec se Ahrtur po sedmi letech ke svému hříchu dozná a poté zemře. Roger Chillingwort odkáže před svou smrtí svůj majetek nevlastní dceři Perle. Hester se stane dobrovolnou ošetřovatelkou a pečuje o nešťastné ženy. Perla domov opouští.
Vytvořil: Kaylee
Zdroj: spisovatele.cz