Obsah: Vědosloví

pokus o zevrubný a převážně nový výklad logiky se stálým zřetelem k dřívějším zpracovatelům
Bolzanovo základní dílo k logice, metodologii a filosofii vědy má 5 dílů. Vědosloví učí, jak máme postupovat při rozkladu celé oblasti pravd v jednotlivé vědy a při výkladu těchto věd ve zvláštních učebnicích.
V prvních desetiletích devatenáctého století se logika pěstovala bez podstatných změn ve své tradiční podobě, kodifikované v sedmnáctém století heterogenním spojováním formálně logických, psychologických, metodologických a filosofických aspektů správného a důsledného usuzování. V sedmnáctém století se v rámci osvícenského racionalismu začíná utvářet nová podoba formální logiky i nová koncepce metodologie deduktivní výstavby věd, vycházející z ideálu uneverzální matematizace i z přesvědčení, že matematická metoda je obecně uplatnitelná ve všech vědních oborech. V tomto období se také prosazují nové požadavky na úlohu metodologie vědeckého zkoumání i systematizace vědeckých poznatků, bez nichž nelze dosáhnout pokroku ve vědě, a vytyčuje se projekt logické výstavby vědy ve formě encyklopedie, který by se realizoval didakticky vhodně sepsanými učebnicemi jednotlivých vědních oborů. Takovýto program univerzální vědy s jednotnou matematickou metodou, univerzálním jazykem a novou logikou byl v návaznosti na Descartovy a Pascalovy (metodologické) práce a (zřejmě i) pod vlivem pansofických snah J. A. Komenského a nové koncepce logiky formulované G. W. Leibnizem.
Předmluva a poznámky  Karel Berka
Vytvořil: janajau