Obsah: Pnin

Příběh hořce komické konfrontace ruského exulanta Timofeje Pavloviče Pnina s americkým akademickým prostředím i se západním světem vůbec patří k Nabokovovým čtenářsky nejvděčnějším dílům. Postava dobrosrdečného profesora vyučujícího na provinční americké univerzitě v něm autorovi umožnila rozehrát řadu půvabných epizod, zároveň i otevřít vážnější téma údělu ruské porevoluční emigrace, jak ji ztělesňuje z bolševického Ruska a znovu z francouzského exilu osudem hnaný Pnin. Pninův románový příběh včetně postavy jeho vypravěče Nabokov v neposlední řadě využívá k nenápadnější, o to však důvtipnější hře s literárními konvencemi, když vzájemný vztah obou protagonistů, stejně jako vypravěčova identita a jeho vazby k autorovi samému vyvolávají hned celou řadu otázek. Zdánlivě prostý sled scén spojených dojemně směšným titulním hrdinou tak postupně přerůstá v typicky nabokovovský text, který vnímavého čtenáře nepřestává těšit i provokovat.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize