Obsah: Povídky 3: 1938 - 1952

Závěrečný svazek souborného vydání Nabokovy povídkové tvorby přináší šestnáct próz, jež z větší části spadají už do americké etapy autorovy literární dráhy. Důležitým východiskem prací nadále zůstává realita emigrace a její dopad na lidskou identitu; nové texty potvrzují i přetrvávající pozornost aktuálnímu politickému dění, která však neoslabuje základní nadčasový ráz autorovy reflexe okolního světa.
Nabokovův příchod do Ameriky roku 1940 se v závěrečné fázi povídkového díla projevuje obohacením o nové motivy a dějiště příběhů, zároveň ale přináší opětovné návraty do minulosti i k jednomu z dominantních témat, jímž se autorovi již v letech berlínského exilu stala umělecká tvorba jako akt konfrontující mnohotvárnou životní realitu a obdařující ji jedinečným smyslem.
Všechny povídky svazku, doplněného autorskými a editorskými komentáři a doslovem k celému souboru, jsou zařazeny v nových nebo revidovaných překladech, šest próz vychází česky poprvé.

Povídky:
- Vyhubení tyranů
- Lik
- Mademoiselle
- Vasilij Šiškov
- Ultima Thule
- Solus Rex
- Asistent režie
- „Že v Aleppu jsem kdys... "
- Zapomenutý básník
- Proměny času
- Skupinový portrét, 1945