Obsah: Král, dáma, kluk

Protagonisty Nabokovova druhého rusky psaného (a pro pozdější anglické vydání revidovaného) románu, zasazeného do prostředí Berlína dvacátých let minulého století, jsou úspěšný podnikatel Kurt Dreyer, jeho pohledná žena Marta a Franz, mladý syn Dreyerovy sestřenice, jehož se Dreyer uvolí zaměstnat ve svém obchodním domě. Marta, pro niž  je manželský svazek především prostředkem společenského vzestupu, využije Franzova nepřehlédnutelného okouzlení jejím půvabem, začne se s mladíkem tajně scházet a po čase jej přiměje, aby spolu s ní připravil plán, jak odstranit překážku jejich společného štěstí v podobě nenáviděného manžela. Přestože Franzova láska k Martě postupně ochabuje, mladík se ženině vůli nedokáže vzepřít a oba pokračují v přípravě zamýšleného činu, aniž by tušili, jak překvapivě jejich troufalá hra skončí.
Zdánlivě banální téma manželského trojúhelníku se v Nabokově podání, nápaditě porušujícím tradiční literární konvence, záhy mění v jiskřivou partii rozehranou s nepřehlédnutelným humorem a ironií a současně neztrácející etickou závažnost. Svou roli ve vývoji a nečekaném vyústění celého dramatu sehraje náhoda i zaslepenost všech tří hlavních postav, autor však čtenáře od počátku nenechává na pochybách o tom, čí vůle řídí směr celého příběhu, byť při záměrném poodkrývání jeho vnitřního mechanismu neváhá nastražit nejednu falešnou stopu
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize