Obsah: Od Donu k Dněpru

Od Donu k Dněpru : sovětská ofenzíva (prosinec 1942 - srpen 1943)
Velmi důkladné a detailní zpracování průběhu ofenzív Rudé armády na východní frontě od prosince r. 1942 do srpna r. 1943 během 2. světové války. Po drtivé porážce a zničení německé 6. armády v bitvě u Stalingradu převzala strategickou iniciativu sovětská armáda. Ukázalo se, že rok 1943 bude rokem přelomu ve vývoji války. Sovětské velení se velmi poučilo z krutých porážek v předcházejících dvou letech, značně se změnila struktura jednotek Rudé armády. Autor se zaměřil na čtyři nejvýznamnější sovětské ofenzívy v tomto období: operaci Malý Saturn v prosinci r. 1942, Skok v lednu až březnu 1943, Hvězda v únoru a březnu 1943 a Bělgorodsko-charkovskou operaci v srpnu 1943. Autor každou bitvu uvádí v širších strategických i operačních souvislostech, srovnává síly obou stran, ukazuje plány protivníků, podrobně popisuje i samotný průběh. Jako čtenář bych uvítal více plánků a mapek. Přílohy - organizace a velitelské sbory sovětských i německých vojsk.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize