Obsah: Haličské poviedky

Soubor patnácti povídek polského autora je věnován Haliči a jejím různorodým obyvatelům během 20. století. Sbírka je koncipována jako sled jednotlivých, volně na sebe navazujících povídek, jejichž hlavní postavy prostupují do dalších příběhů a uzavírají tak kruh lidských osudů ve svérázné a těžce zkoušené krajině.
Baladické príbehy a portréty prostých ľudí z podduklianskeho kraja sú plodom Stasiukovej fascinácie týmto špecifickým regiónom. Realistické scény sa splietajú s neopakovateľným obrazom krajiny, kde sa mýtus a ľudová fantázia stávajú ďalšími hrdinami autorovej prózy. Čaro týchto poviedok si podmanilo aj poľských filmárov a na ich motívy vznikol celovečerný hraný film Jahodové víno, v ktorom hrali aj slovenskí a českí herci – hlavnú ženskú postavu stvárnila Zuzana Fialová.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: anotace ke knize