Obsah: Dobrou noc

Deníky 1976 - 2005
Bilanční sbírka pražského nakladatele a básníka, generačního souputníka Miroslava Huptycha a Alexandry Berkové.
Dobrou noc : deníky 1976-2005  / Jan Macháček        1. vyd    . - Praha, Litomyšl: Paseka, 2005  . - 99 s. ; 17 cm        ISBN 80-7185-762-9  : Kč∼99, 00

Druhá smaostatná kniha pražského nakladatele a příležitostného básníka obsahuje verše, které vznikly v letech 1976-2005.
Macháček patří mezi autory, kteří se vlastní tvorbě věnují zřídka, nicméně jejich vztah k literatuře (v tomto případě k poezii) lze posuzovat velice kladně. Autorovou dominantní činností se nepochybně stává jeho spolueditorská účast na několika nikoli nevýznamných antologiích, která pouze potvrzuje jeho blízké styky s daným žánrem. Samotné Macháčkovy verše lze chápat jako jakýsi nepravidelně vedený lyrický deník, do něhož ukládá své postřehy, dojmy a prožitky z osobního života. Činí tak veršem volným a vázaným, přičemž druhý v pořadí překvapuje v některých intimních reflexích neobvyklou pointou spojenou s vtipem a nadhledem. Na druhé straně se u autora projevuje i určitý stesk a nostalgie, které ho nutí k prvním náznakům bilančního zamyšlení.
Vytvořil: janajau
Upravil: ota61