Obsah: Docere ac delectare

Docere ac delectare : proměny římské naukové literatury
Gelliovy Noctes Atticae (Attické noci) a Macrobiova Saturnalia (Saturnálie) patří mezi antické prozaické spisy oscilující mezi naukovým (encyklopedickým) a beletristickým žánrem. Spisy vznikly v různých fázích tzv. pozdní antiky. Pod vlivem různých dobových trendů a snad také odlišných očekávání čtenáře zvolil každý z autorů jiné formální schéma: Gellius jakousi pestrou směs drobnějších literárních útvarů (tzv. miscellanea), Macrobius nápodobu Platónova Symposia, symposiální dialog. Právě kvůli příslušnosti k různým tradičním žánrům byly obě práce vnímány jako nesrovnatelné. Jak ovšem prokazuje autorka této knihy, na pozadí moderních žánrových typologií lze obě práce úspěšně srovnat a odkrýt tak základní vlastnosti antické „vzdělávací" literatury.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: anotace ke knize