Obsah: Pod bičem milostným

Teprve druhé samostatné vydání básnické sbírky významného představitele katolického proudu české poezie, jež poprvé vyšla roku 1941.
Zahradníčkova sbírka je dnes považována za vyzrálé dílo české milostné lyriky. Autor zachytil v ostrém kontrastu tragickou dobu, která je přítomna především ozvěnami válečného utrpení, na druhé straně však popisuje malebnou krajinu západomoravské Vysočiny, v níž dochází k naplnění intimního vztahu. Zdá se dokonce, že Zahradníček se v tomto cyklu pokouší tento vztah oprostit od náboženských motivů, které se jinak vyskytují v jeho díle velmi často: láska se dostává zcela bez zábran do středu autorovy pozornosti, mění se v dokonalé souznění dvou bytostí a dává tak básníkovu osudu mystický, až vykupitelský rozměr. Verše, které často připomínají svou zvukomalebností písňovou formu, jsou mimořádně působivými, v mnoha sentencích i dramatickými variacemi na téma něhy a křehkosti, jež jsou vzápětí střídány obavami, bolestí a žalem.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 08.09.2024
Den 50. výročí úmrtí Elstner F.A.