Obsah: Rašómon a jiné povídky

Rjúnosuke Akutagawa je považován za nejlepšího japonského spisovatele počátku 20. století. Napsal na sto čtyřicet povídek prodchnutých humorem a jemnou ironií. Látku čerpal z historického materiálu, zvláště z povídkových sbírek z doby Heian (794 - 1185). Námět k titulní povídce tohoto výboru pochází se sbírky Kondžaku monogatari z druhé poloviny jedenáctého či z počátku dvanáctého století. Její původní název zněl Zloděj, který vyšplhal na věž Rašómon a viděl mrtvoly. V této povídce autor vykresluje rozklad Kjóta na konci doby Heian. Sláva města dávno pominula, zničily je zemětřesení, požár a mor. Jeho bídu Akutagawa ilustruje příhodou o sluhovi, který se skryl před deštěm do brány Rašómon, kde se setkal se stařenou, jež vytrhávala mrtvolám vlasy, aby z nich dělala paruky a tím si opatřila živobytí. Drastičnost této povídky je vystřídána jemnou psychologií povídky Nos (1916), jejíž námět autor nalezl rovněž ve sbírce Kondžaku monogatari. Příběhy v Kondžaku monogatari byly ovšem vyprávěny velmi stručně, jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, pozoruhodné události či děje. Akutagawa o tohoto historického materiálu vložil moderní psychologický rozbor postav, zdůvodnil motivaci jejich jednání a zhuštěnou zkratkou navodil náladu přírody. I povídka V houštině (1922) má předobraz ve vyprávění z Konžaku monogatari, názvem Jak byl muž ubírající se do provincie Tmaba spoután v Daikasan. Akutagawa je však zpracoval ve formě vzájemně si odporujících soudních výpovědí, a originálním způsobem tak ukázal, jak je někdy nesnadné dobrat se pravdy. Ve většině Akutagawových historických povídek převládají podobně groteskní a fantastické náměty, v jiných se však s lehkostí přenáší do klidné, jasné pohody křesťanských a buddhistických legend. Ke svému dílu měl Akutagawa vášnivý poměr. Jako dobrý řemeslník si hrál se svými povídkami tak dlouho, dokud se mu nezdály dokonalé.

Povídky:
- Obraz pekla