Obsah: Portugalské sonety / Sonnets from the Portuguese

Svazek obsahuje slavnou sbírku čtyřiačtyřiceti sonetů anglické básnířky, které byly napsány zhruba v polovině 19. století.
"Portugalské sonety" jsou dnes řazeny ke klasickému odkazu světového písemnictví. Anglická básnířka Elizabeth Browningová patřila ve své době k těm nemnoha autorkám, jimž nebyly cizí emancipační snahy, v nichž se pokoušela především prosadit intelektuální rovnocennost žen. Její vrcholný cyklus milostné poezie však zachycuje harmonický a naplněný vztah k manželovi, básníku Robertu Browningovi. Stojí jistě za zmínku, že tyto sonety dala autorka přečíst svému muži až po roce 1846, kdy spolu byli tajně oddáni a odjeli do Itálie, kde strávili většinu společného života. Na Browningovo naléhání pak sbírka poprvé vyšla jako překlady z portugalštiny, a to z toho důvodu, aby nebyla narušena intimita jejich vztahu. Sbírka vychází souběžně jak v anglickém originálu, tak i v českém překladu.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize