Obsah: Dějiny Afghánistánu

Dějiny Afghánistánu podrobně mapují pohnutou historii malé, chudé a v Evropě téměř neznámé země se starobylou kulturou, ukryté ve vysokých horách Hindúkuše a dalších pohoří na pomezí jižní a západní Asie. Jsou to dějiny země, která se teprve před čtvrt tisíciletím stala moderním nezávislým státem, který si udržel řadu zvláštností a díky neschůdnosti svého povrchu i archaickému zřízení svých početných kmenových společností si uchoval značnou dávku tajemnosti. Kniha přibližuje čtenářům pět tisíc let staré dějiny krajů, které historicky i kulturně patřívaly do okruhu různých civilizací. Rozsáhlé části afghánského území obývané pestrou směsicí různorodých národností bývaly v minulosti začleněny do okolních i vzdálených říší: střídali se zde Peršani, Řekové, Šakové, Parthové, Kušáni, Arabové, Turci, Mongolové, Indové a kdoví kdo ještě, a podle nich se měnilo i náboženství: ve starověku převládal zoroastrismus, po něm buddhismus a od 7. století islám.
Nedávné cizí vměšování vyvolalo čtvrt století trvající občanskou válku, z níž se Afghánistán nevzpamatoval dodnes. Z jejích zmatků a z touhy po míru se zrodilo islámské fundamentalistické hnutí Tálibán, pod jehož vlivem se země ponořila ještě hlouběji do absurdní tajemnosti, pro vnější svět už zcela nepochopitelné. Poskytnutí úkrytu vůdci světového terorismu bin Ládinovi vyvolalo ozbrojený zásah světového společenství proti jeho stoupencům a poskytlo Afghánistánu možnost svobodného demokratického vývoje. Zatím je to však jen možnost, ne jistota.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Dějiny Afghánistánu