Obsah: Dandysmus

Dandysmus, poslední záblesk heroismu
Dandysmus - esteticko-interkulturní proud individualismu - jako nikoliv uzavřená etapa romanticko-modernistické reakce na měšťanský život 19. století, ale idea přenosná do současnosti. Studie francouzského profesora filozofie umění sleduje tradiční duální princip dandysmu, který osciluje mezi filozofickým postojem k životu a zevnějškem ("Dandysmus povyšuje frivolnost až ke svatosti, když ideál souladu úpravy zevnějšku a celkového dojmu pojímá jako nejvyšší ideu osobní dokonalosti. "). V druhé části je rozvinut náhled na estétství a dandysmus z pohledu Nietzscheho, Kierkegaarda, Sartra, Camuse a Foucaulta. Dnešní dandysmus dle autora překračuje všechny druhy provincionalismu, je kosmopolitní.

Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace ke knize