Obsah: Pokušitel

Román z prostředí tyrolské horské vesnice, do jejíhož klidného života drasticky zasáhne potulný kazatel.

Román, který začíná zdánlivě jednoduchým schématem typického románu „vlasti a krve“, se rychle rozpadá do mnoha složitě provázaných významových rovin. V poklidném životě horské vsi autor čtenáři postupně odhaluje skryté trhliny a pnutí. Příběh sledujeme perspektivou venkovského lékaře, který je původem cizinec, a nikdy tak zcela nezapadl mezi obyvatele vsi. Jeho očima vnímáme románové dění s větším odstupem a nabízí se zřejmá paralela k autoru samotnému, který žil dlouhé roky v exilu a  sledoval vnitřní osud meziválečného Německa i pozdější apokalypsu z odstupu vyvržence.
Rakouský analytik a diagnostik rozkladu hodnot začal tento svůj poslední román psát v 30. letech, kdy se intenzívně zabýval událostmi v Německu, a dotvářel jej ještě ke konci života, kdy spisoval dílo o psychologii mas. Na příběhu jednoho roku v zapadlé alpské vesnici podává nepřímo pronikavou analýzu fašismu. Přivandrovalý fanatik rozdělí vesnici na dva tábory: slabochy podlehnuvší davovému šílenství a hrstku osob, jimž duch, rozum a srdce pomohou vzdorovat.
Vytvořil: majka4
Zdroj: anotace ke knize