Obsah: Jasno

Román o mladém francouzském dělníkovi, který odchází do války pln nadšeného vlastenectví a teprve když je zraněn a leží bez pomoci tři dny na bojišti, si uvědomuje nesmyslnost války. Toto poznání mu umožňuje pochopit hlouběji i jeho vztah k manželce, kterou dříve dlouho klamal. Vidí, že jejich vztah je mnohem hlubší a pevnější než si oba mysleli. Jejich způsob života, kdy jim šlo jen o osobní pohodlí a prospěch najednou vidí zorným úhlem celého společneského řádu. Uvědomuje si, že revoluce je způsob, který dokáže změnit režim tmářství a reakce.
Román Jasno (francouzsky Clarté), zachycující změnu ve vědomí lidí pod vlivem válečných událostí, dal název internacionálnímu hnutí Clarté, v němž Barbusse sdružil představitele humanistické inteligence.
Vytvořil: majka4
Zdroj: anotace ke knize