0%
Obsah: Traktory a automobily-praktická cvičení 2
Ing. Miroslav Papoušek: Traktory a automobily – praktická cvičení 2Praha, SZN 1977, 266 str. , 42 tabulek, 179 obrázků
Praktická cvičení kontroly, údržby a odstraňování poruch traktorů a automobilů.
Obsah:
Úvodní metodické poznámky – Cvičení pro III. ročník: Kontrola seřízení pojezdové spojky – Celková kontrola převodů traktorů – Kontrola a seřízení převodovky – Kontrola a seřízení diferenciálu traktoru – Kontrola a seřízení pojezdového ústrojí kolových traktorů – Kontrola geometrie přední nápravy automobilu – Kontrola a seřízení pojezdového ústrojí pásových traktorů – Kontrola seřízení pásové a kapalinové brzdy – Kontrola a seřízení vzduchových brzd traktoru a přívěsu – Řízení kolových vozidel - Řízení pásových traktorů – Hydraulické zařízení traktoru.
Cvičení pro IV. ročník: Montáž, seřízení a zkoušení motoru: Montáž klikových hřídelů – Montáž vložených válců a pístů s ojnicemi – Údržba, seřízení a nastavení rozvodového mechanismu – Údržba a seřízení mazací a chladicí soustavy motoru – Seřízení automobilového a motocyklového karburátoru – Seřízení palivové soustavy vznětových motorů na zkušebně – Zkoušení motoru na výkonové brzdě.
Kontrola technického stavu motoru – diagnostika : Kontrola stavu klikového hřídele – Kontrola těsnosti spalovacího prostoru – Analýza spalin zážehových motorů a kontrola čističe vzduchu – Měření kouřivosti vznětového motoru – Kontrola palivové soustavy vznětového motoru.
Elektrické příslušenství motoru – diagnostika : Kontrola a údržba akumulátorů – Kontrola a seřízení dynama , alternátoru a regulačního spínače – Kontrola spouštěče – Kontrola přerušovače zapalování – Kontrola předstihu zážehu – Kontrola technického stavu zapalovacího zařízení přístrojem Paltest JT-153 – Elektrické příslušenství motorového vozidla – Zapojování elektrické instalace podle schématu zapojení – Seřízení světlometů.
Praktická cvičení kontroly, údržby a odstraňování poruch traktorů a automobilů.
Poznámka:
Na základě článku Dílenská cvičení z předmětu Traktory a automobily v časopisu Zemědělská škola v roce 1962 byl autor vyzván ministerstvem školství, aby ve spolupráci s ing. Karlem Křížkem napsal příslušnou učebnici. Ta vyšla ve SZN v Praze v roce 1965.
Představovala první učebnici praktického vyučování pro střední odborné školy u nás a i v okolních státech.
(Později vycházely i učebnice obdobného zaměření pro další předměty, jako zemědělské stroje, technologie oprav, dokonce i praxe, na SPŠ různého zaměření a i obdobné učebnice i pro vysoké školy). Další tři vydání realizoval autor sám, poslední čtvrté v roce 1996. Na Slovensku vyšlo v překladu 7. vydání.
Vytvořil: novas
Zdroj: Učebnice
Zdroj: Učebnice