Obsah: Čtení z Biblí kralické

Na Čtení z Biblí kralické pracoval Ivan Olbracht v těžkých časech druhé světové války. Vycházel při tom z posledního vydání kralického z roku 1613. Tak jako mnoho jiných čerpal naději a životní sílu v jedné z nejvzácnějších památek českého písemnictví. Byl si vědom vlivu, jimž Kralická bible působila v našich dějinách nejen ve smyslu náboženském, ale také obecně mravním. Její výrazy a styl se během staletí staly ústrojnou součástí řeči básníků i lidu. Dosvědčuje to i Olbrachtovo volné vyprávění starozákonních a novozákonních příběhů. V této próze mimořádné slovesné hodnoty zůstal autor vždy věrný povaze biblického myšlení i jazykové podobě, v níž bibli do české duchovní tradice uvedli její kraličtí překladatelé. Veden citlivým smyslem především pro bohatou obraznost biblických knih epických dokázal se vyhnout četným úskalím, která s sebou nese převyprávění jakéhokoliv díla, natož pak předlohy s tolika rozličnými literárními druhy. Jednolitost svému záměru vtiskl promyšleným výběrem textů s výraznou dějovou osnovou. Přitom věděl, že je není zapotřebí jakkoli dotvářet či aktualizovat. Živým jazykem prostě vypráví starodávná dějství Knihy knih tak, aby sama promluvila i k čtenáři naší doby.
Vytvořil: Sorokin
Zdroj: Kniha