Obsah: Osoby

Svazek obsahuje novou sbírku současného českého autora starší generace, která byla v roce 2005 navržena na prestižní literární cenu Magnesia Litera.
Josef Hrubý, považovaný za občana Plzně i obyvatele světa, vzpomíná (jak ostatně naznačuje titul) ve svých verších na osoby, s nimiž se v životě setkal a každé z nich věnuje po jedné básni. Tato setkání mají vždy podobný průběh: autor oslovuje jednotlivé postavy vždy křestním jménem, případně iniciálami, takže je zdánlivě vnímá a považuje za postavy zcela anonymní. Odtažitost od daného lidského subjektu je ovšem pouze zdánlivá. Hrubého miniportréty vynikají živou charakteristikou určitého člověka, která je podána se snahou zachytit jeho vyhraněné vlastnosti a zařadit ho tak do jakéhosi pomyslného alba, naplněného především rozměrem klasického humanismu. Sbírka vrcholí sedmidílnou skladbou "Fryderik Chopin, " kterou vytváří stejný počet příběhů, inspirovaných četbou i cestami po světě.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 08.09.2024
Den 50. výročí úmrtí Elstner F.A.