Obsah: Křídla na konci všeho

Antologie z díla současné významné peruánské básnířky obsahuje verše, které vznikaly v letech 1949-2000.
Autorčina tvorba vznikala prakticky v ústraní, avšak přesto nalezla v rámci španělsky psané poezie své významné místo. Je to především z toho důvodu, že dokázala najít hlubokou vnitřní přesvědčivost, která je navíc umocněna pohledem člověka, jenž s trpkostí a hořkostí pozoruje svět kolem sebe. Pravě o něm Varela vypovídá, právě zde dochází k názoru, že pouze pravdivé glosování životních stavů a situací je beztrestné a nepřináší žádné prohřešky vůči morálnímu kodexu člověka. I proto jsou její verše plné kontrastů a vnitřního napětí: k zesílení svého účinku autorka často používá surrealistickou poetiku, neboť právě ona dokáže hlouběji proniknout pod povrch věcí a událostí, právě ona má možnosti zachytit bolest uprostřed kruté skutečnosti. Občas se zdá, že do těchto textů proniká zmínka o lepší či spravedlivější společnosti, avšak pokud se tak stane, je toto sdělení vzápětí nahrazeno prvotními autorčinými úvahami a vše se vrací na počátek. Tedy ke konstatování myšlenky, že každý, i sebemenší čin může být chybný, čímž jenom přispěje k nevyhnutelné tragédii lidského osudu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz