Durych Jaroslav
* 02.12.1886 - † 07.04.1962
* Hradec Králové
0%
Durych Jaroslav - Životopis
Básník, dramatik, esejista, především však prozaik meziválečného období, autor výbojně katolické orientace, kterou prosazoval jak ve své beletrii, vyzdvihující barokní dobu a založené na radikálním dualismu světla a tmy, na dramatickém konfliktu hodnot absolutních a nadzemských a pozemské zkázy a zkaženosti, tak i ve své publicistice.
Narodil se 2.12.1886 v Hradci Králové jako jeden ze čtyř synů novináře, vlastivědného spisovatele a překladatele Václava Durycha. Jeho rané vzpomínky se vztahuji hlavně ke Kolínu. Když mu zemřela matka a později, ještě dítěti, i otec, staral se o něj strýc, revident na harrachovských panstvích; citová deprivace hocha, který "vlastně nikomu nepatřil, pozbyl vědomí domovské příslušnosti, toulal se světem" (Vzpomínky z mládí, 1928), zřejmě ovlivnila podmínky pro jeho pozdější náboženskou orientaci. Ve dvanácti letech začal navštěvovat gymnázium v Hradci Králové a pak byl dán do arcibiskupského konviktu v Příbrami jako stipendista, pobyl tam pět let a v té době už začínal s prvními literárními pokusy. Na zbytek studia od sexty, kdy byl pro jakýsi mravní odboj z konviktu vyloučen, měl jednak podporu od poručníka, jednak si vydělával kondicemi. Pak získal vojenské lékařské stipendium udělované vídeňským ministerstvem války, a tak po maturitě (1906) mohl vystudovat medicínu v Praze (doktorát 1913). Jako vojenský lékař nastoupil ve Vídni a brzy nato se octl na válečných frontách - haličské a italské - a působil i v zázemí. Po převratu pracoval krátce jako civilní lékař v Přerově, brzy však vstoupil znovu do vojenských služeb a setrval v nich až do r. 1939, nakonec v hodnosti lékaře-plukovníka. Podnikl několik cest do Itálie, Německa a Španělska, souvisejících zejména s jeho zájmem o postavu Albrechta z Valdštejna. Z působišť po celé republice (Užhorod, a hlavně Olomouc) vracel se vždy znovu do Prahy. Zemřel 7.4.1962 v Praze.
Durychovy mladistvé literární pokusy spadají do doby kolem r. 1904; natrvalo se k literární tvorbě vrátil jako plukovní lékař v Korutanech r. 1915. Svou tvorbu začal téměř všemi žánry. Drama Svatý Jiří (1915) je prvním článkem trojice her o světcích (dále Svatý Vojtěch, 1921; Svatý Václav, 1925, později jako Kvas na Boleslavi). Druhou jeho knižní prací byla balada Cikánčina smrt (1916), související tematicky úzce s povídkou Jarmark života (1916).
I v rozsáhlých skladbách je obraz lidského údělu stylizován tak, aby se odhalovaly stopy boží přítomností na křivolakých cestách duše, tak je tomu hned v prvním autorově románě Na horách (1919), vyznačujícím se ještě smyslem pro reálný společenský život. Poválečná životni empirie a obecný zájem nové literatury o sociální problémy přivádějí Durycha k tématu chudoby; na tuto sociální otázku však Durych odpovídá ve smyslu náboženské teze o blahoslavenství chudých. Polemické vyhrocení proti pokrokové avantgardě proniká naplno například z knížky esejů Gotická růže (1923), v nichž je proti "ofenzivě kolektivismu" postavena soběstačná krása chudoby, která "revoluce nepotřebuje"; sociální motivy jsou u Durycha zbavovány konkrétně historických aspektů. Manifestací božství v životě je potom krása, především dívčí, jakási stopa ztraceného ráje, kterou je možno najít pouze u chudých. Z této představy vstupuji do Durychovy tvorby „panenky", krásné chudé dívky, individuálně nerozuměné, viděné na pomezí reálna a ireálna, přitom však vždycky se senzualisticky zdůrazněnými tělesnými znaky. Takový symbol - panna v povídkách Tři dukáty (1919), Tři troníčky (1923), zvlášť výrazně pak v povídce Sedmikráska (1925) a v básnické sbírce Panenky (1923) - ukládá milenci celý řetěz zkoušek a hledání, než dojde ke konečnému spojení; to pak přinese milost, jež je předobrazem království nebeského.
Volněji proniká takováto autorova ideologie do povídkových cyklů s náměty z historie a legend Cestou domů (1919), Nejvyšší naděje (1921), Obrazy (1922), Smích věrnosti, Legenda (1924). I zde se někdy, zejména pak v souboru Hadí květy (1924) promítá autorova hrůza z pokřivenin soudobé společnosti do expresionistických obrazů, básnickým subjektem však zůstává bludný poutník, který místo přirozeného lidského společenství hledá absolutno.
Ve 20. letech je již Durych uznávaným vůdcem katolického směru; v letech 1923-25 řídil edici Knihy mladých, v letech 1923-27 rediguje olomoucký Rozmach, v letech 1928-33 brněnský Akord, avšak přispívá i do dalších časopisů; koncem 30. let publikuje v Řádu a Obnově. Jeho básnická tvorba končí v polovině 20. let baladou Laň a panna (knižně i Cikánčinou smrtí pod názvem Balady, 1925) a sbírkami Žebrácké písně (1925) a Beskydy (1926); později vyšly ještě sbírky Eva (1928) a Té nejkrásnější (1929). Autorův zřejmý sklon k lyričnosti se však stále srážel se snahou o vyslovení předpojaté myšlenky a se starší veršovou fakturou.
A tak hlavní doménou lyriky zůstala nakonec paradoxně Durychova próza. Drama z tematického okruhu „panenek" Štědrý večer (1926), vyznačující se jako všechny autorovy hry slabým dramatickým konfliktem, zůstalo bez většího ohlasu.
V dalších létech se stále silněji prosazoval Durychův přechod k historické próze. Durych věnoval hlavní zájem době protireformační, zejména období života Albrechta z Valdštejna. Ve třech povídkách z této doby - Kurýr (1927), Budějovická louka (1928), Valdice (1928) –
z nichž potom sestavil tzv. „menší valdštejnskou trilogii" Rekviem (1930) - sevřel do dramatických scén hrůznou a bizarní atmosféru roku Valdštejnovy smrti 1634. V rozsáhlé románové trilogii Bloudění (1929) projevil se Durych jako ironický čtenář dějin - jednotlivé reálné historické události v podstatě jenom zbavují dějiny jejich velikosti. V Bloudění, přes silně cítěné krajinné obrazy, plasticky podané masové scény, výrazný jazykový styl a další klady, nevytvořil tedy Durych ani tak nový typ historického románu, jako spíše nábožensko-erotický román v historickém rouše.
I ostatní Durychovy prozaické knihy od druhé poloviny 20. let se vyznačují obdobnými rysy, především stejným úhlem pohledu. Do této linie patři povídky Kouzelná lampa (1926), míněné původně jako fejetony, povídky Kdybych... (1929), román ze současnosti Paní Anežka Berková (1931), dále románová obdoba autorovy čtenářsky nejúspěšnější knihy Sedmikrásky, Píseň o růži (1934), slohově přetížený historický román Masopust (1938) a román Služebnicí neužiteční (1940, začátek zamýšlené trilogie). Pro děti převyprávěl Durych novozákonní příběhy pod názvem Z růže kvítek vykvet nám (1939).
Celou Durychovu tvorbu provázejí rovněž práce esejistického charakteru, v nichž autor často vyslovuje i své názory umělecké a mravní. Do tohoto okruhu náleží Výstražné slovo k českým básníkům (1919), Ejhle člověk (1928), Cesta umění (1929), Váhy života a umění (1933) a další. Dobrá úroveň stylistická, bohatství impresí, avšak také odtrženost od soudobého života vyznačuje i jeho cestopisy, jejichž počátek tvoří už vlastní záznamy z válečného pobytu (Okamžiky z válečných let, 1924). Následuje Plížení Německem (1926) a Pout do Španělska (1929), v jejímž závěru se opět výrazně připomíná Durychova katolická orientace. Poslední z této řady je Římská cesta (1933). Souhrnem několika nových i starších prací jsou Toulky po domově (1938). Jako esejista se Durych zabýval také Otokarem Březinou, s nimž jej pojilo přátelství, Erbenem, z jehož balad přejal některé principy, a K. S. Macháčkem (vydal jeho Básně, 1927). Vydával a překládal též náboženské texty. Jako spoluredaktor kulturně politického časopisu Rozmach (1923-27) hledal přispěvatele i mezi levicovými nepřáteli liberalismu. Později ho odpor vůči liberalismu zavedl až do blízkosti fašismu a k útokům na pokrokovou literaturu, zvláště za druhé republiky na K. Čapka.
'Životopis autora Durych Jaroslav'