Hruška Jan František - Životopis

Český dialektolog a národopisec.
Narozen 6. 6. 1865 v Peci pod Čerchovem, zemřel 17. 10. 1937 v Plzni. PhDr. h. c. , středoškolský profesor, práce v oboru dialektologie a národopisu, náboženské spisy, beletrista.
Pracoval jako středoškolský profesor češtiny a latiny v různých českých městech. Každoročně navštěvoval rodné Chodsko a za honorář ze své knihy Chléb náš vezdejší, doplněný veřejnými sbírkami, nechal v Trhanově vybudovat roku 1909 kapli sv. Prokopa. Poté, co získal v roce 1899 definitivní profesorské místo na gymnáziu v Plzni, žil zde až do smrti.
Jan František Hruška se věnoval především chodské dialektologii. Vrcholem jeho díla je Dialektický slovník chodský. Vydal i řadu beletristických publikací, zejména pohádek a příběhů z Chodska.
V roce 1882 doprovázel po Chodsku Aloise Jiráska a spolupracoval s ním při studiu archivu v Domažlicích, kde Jirásek sbíral podklady pro román Psohlavci.
Jako hluboce věřící člověk nebyl v období komunistického režimu příliš připomínán. V tomto období vyšla pouze převyprávěná kniha jeho pohádek Pták štěstí v nakladatelství Albatros (1976).
Vytvořil: pan.Kchiu

'Životopis autora Hruška Jan František'
Dnes je 04.04.2025
Před 81 lety se narodil(a) Kuras Benjamin
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno