Hrzalová Hana
* 23.03.1929
* Rakovník
0%
Hrzalová Hana - Životopis
Literární historička a kritička, zpočátku se zaměřovala na studium literatury 19. století, od poloviny 60. let se soustavně věnuje kritice české soudobé prózy; od 50. let prosazuje důsledně socialistickou orientaci tvorby.
Hana Bauerová, jak se jmenovala rodným jménem, narodila se 23.3.1929 v Rakovníku v rodině železničního úředníka. Po maturitě na gymnáziu v Praze (1948) studovala na filozofické fakultě v Praze (obor literární věda - divadelní věda). Věnovala se zprvu problematice literatury českého národního obrození a analýze jejího dalšího vývoje; doktorát filozofie získala prací Historická dramata J. K. Tyla (1952), téma její kandidátské práce znělo Z historie sporů o naturalismus a realismus na sklonku 19. století (1965). Postupně se však začala zabývat českou literaturou 20. století. Od skončení vysokoškolských studií je pracovnicí Ústavu pro českou a světovou literaturu v Praze, z toho po tři roky (1968-70) působila na brněnském pracovišti tohoto ústavu. Po smrti akademika L. Štolla v r. 1981 byla pověřena řízením ústavu a pak jmenována jeho ředitelkou. Od sjezdu v r. 1982 je i místopředsedkyní Svazu českých spisovatelů, k jehož vedoucím osobnostem patří od jeho založení r. 1972. Manžel Ladislav Hrzal (nar. 1923), člen korespondent ČSAV, patří mezi naše přední marxistické filozofy.
Své první vetší studie ukládala do vědeckých sborníků: Kramářská píseň v letech 1848-1849 vyšla ve sborníku Václavkova Olomouc 1961 (1963), Z historie sporů o naturalismus a realismus ve sborníku Realismus a modernost (1965), Formování české marxistické kritiky ve sborníku KSČ a literatura (1971), O pravdivý umělecký výraz současnosti ve sborníku Strana literatuře - literatura straně (1976), Dvě kapitoly z historie vztahů strany a literární kritiky ve sborníku Strana a literatura (1981), Nová epocha v dějinách české socialistické literatury ve sborníku Česká a slovenská literatura od Února k současnosti (1978) aj. Po prvních z těchto statí, po četných doslovech ke knižním edicím a po autorském podílu na Slovníku českých spisovatelů (1964) napsala učebnici pro gymnázia Literatura 4 (společně s M. Blahynkou a Š. Vlašínem, původně pod názvem Rukověť dějin literatury pro IV. ročník středních škol, 1972, celkem 7 vyd.). Počínajíc touto příručkou věnuje se téměř výhradně průzkumu literatury posledních vývojových etap a k literatuře 19. století se vrací jen příležitostně.
V souhrnné studii Julius Fučík (1973) přiblížila osobnost marxistického kritika a protifašistického bojovníka. Syntézou jejího soustředěného poznávání nové české tvorby je kniha Spoluvytvářet skutečnost (1976). V této průkopnické práci se soustředila k výkladu vývoje kritiky a prózy v letech 1945-75. Položila důraz především na analýzu souvislosti se stavem předválečné socialistické prózy a kritiky. Podtrhuje vývojovou kontinuitu, naznačuje vrcholy české prózy 30. let a podrobně sleduje stav literatury za okupace. Přesvědčivě vylíčila přelom ve vývoji prózy, který nastal po válce. V rozvrstvení kritiky po r. 1945 shledává autorka - vedle marxistické orientace - zjevně reakční kritiku, především katolickou, a vedle ní směr idealistický, který však přijímá zásady demokratizace kultury. Důkladně probírá diskusní střetání o socialistický realismus. V kapitole zabývající se vlivem Února na literaturu oceňuje přínos Zdeňka Nejedlého k rozvoji socialistické umělecké kritiky a teorie, především v otázkách realismu a kulturního dědictví. Podrobně sleduje ohlas a platnost Štollovy knihy Třicet let bojů za českou socialistickou poezii (1950) a právem upozorňuje, že bez viny autorovy se dílo, zamýšlené jako diskusní, jako obhajoba koncepce wolkerovské a neumannovské, přijímalo jako literárněhistorický soud o meziválečné poezii, jednotlivé názory autorovy byly vytrhávány ze souvislostí a absolutizovány. Nemálo pozornosti věnovala úspěchům a mezím tzv. budovatelské prózy i druhé vlně okupační tematiky (Frýd, Lustig, Otčenášek).
Další knižní práce Hany Hrzalové Jan Kozák (1977) přinesla vývojovou studii o našem předním prozaikovi. Vrcholy Kozákova díla vidí Hrzalová správně jednak v novele Mariana Radvaková, jednak v románech ... silná ruka (v druhém, přepracovaném vydání pod názvem Čapí hnízdo), Svatý Michal a v sibiřských reportážích. Nově připomněla Kozákovu odbornou historickou práci, která pozoruhodně koresponduje s motivy autorových povídek a románů. Autorka bohatě využila ohlasů Kozákových knih v dobové kritice, takže čtivá a Kozákovu osobnost zajímavě přibližující monografie nastavuje zároveň zrcadlo naší kritice posledních dvou desetiletí.
V monografii Bohumil Říha (1981) podstoupila složitý úkol zhodnotit autora světově proslulého a hodně překládaného, dílo vzniklé ve velké časové rozloze a zahrnující jak klasická už díla literatury pro mládež, tak i románové sondy do současnosti i české historie.
Kromě vědecké práce v Československé akademii věd a funkci ve spisovatelském svazu je Hrzalová činná i v ediční radě nakladatelství Československý spisovatel, v redakční radě Literárního měsíčníku a od r. 1981 je vedoucí redaktorkou časopisu Česká literatura. Jako kritička spolupracuje hlavně s Rudým právem a Literárním měsíčníkem.
'Životopis autora Hrzalová Hana'