Frič Josef Václav - Životopis

Josef Václav Frič (* 5. září 1829 Praha, † 14. října 1890 Praha) byl český spisovatel, novinář a politik, představitel romantismu. Psal také pod pseudonymem M. Brodský.
Josef Václav Frič byl synem českého vlastence a advokáta Josefa Františka Friče a už během studia na Akademickém gymnáziu se rozhodl, že bude básníkem. V revolučním roce 1848 byl mluvčím radikálního studentského spolku „Slávie“ a spolu s Josefem Rittigem vedl pražské studenty na barikády. Po potlačení pražského povstání odjel na Slovensko, kde se podílel na organizaci protimaďarského povstání. Po návratu do Prahy založil v roce 1849 s přáteli spolek „Českomoravské bratrstvo“, ale brzy nato byl zatčen za spoluúčast na přípravě májového spiknutí a roku 1851 odsouzen pro velezradu k 18 letům vězení. Trest si odpykával v Komárně a roku 1854 byl omilostněn.
V roce 1858 byl opět zatčen a o rok později (1859) propuštěn pod podmínkou emigrace. Odešel do Londýna, odkud se ještě téhož roku (1859) přestěhoval do Paříže a potom do Berlína, odkud stále vedl svůj boj proti Rakousku. V 70. letech žil v Budapešti a v Záhřebu, pozvolna však nahlížel, že jeho boj nemá vyhlídky na úspěch a po návratu do Čech roku 1880 se z politického života úplně stáhl a věnoval se pouze literatuře. Podílel se také na vydání almanachu Máj.
Frič přispíval do řady novin a časopisů, např. do Lumíra a Květů.
Poezie

Lada Nióla – almanach mladých básníků (1855)
Písně z bašty – romantická sbírka, psána roku 1862, ale vydána až po Fričově smrti

Drama


Václav IV.
Svatopluk a Rostislav
Hynek z Poděbrad

Další díla

Osud rozervance
Sebrané spisy – toto dílo vydal v Praze, mnoho děl je zde uveřejněno poprvé.

1. díl obsahuje dramata
2. díl obsahuje povídky
3. díl obsahuje básně a satiry

Paměti
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61
Zdroj: Wikipedie

'Životopis autora Frič Josef Václav'
Dnes je 03.12.2024
Před 167 lety se narodil(a) Conrad Joseph
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno