Fučíková Gusta
* 28.08.1903
* Ostředek u Benešova
0%
Fučíková Gusta - Životopis
Spolupracovnice a žena Julia Fučíka, autorka vzpomínkových knih, novinářka, nakladatelská redaktorka, editorka, překladatelka, politická pracovnice; podala cenné svědectví o Fučíkově osobnosti i životních osudech a rozhodující měrou se zasloužila o zpřístupnění jeho díla; významná je též její veřejná činnost a působení v mírovém hnutí.
Narodila se 28.8.1903 v Ostředku u Benešova v dělnické rodině. Původně se jmenovala Gusta Kodeřičová. V necelých dvou letech ztratila matku, otec se podruhé oženil, avšak s nevlastní matkou již nevycházela dobře. Proto se také její kontakty s rodinou záhy zpřetrhaly. Dětství prožila v Načeradci na Benešovsku. Absolvovala obchodní akademii v Praze (1921), poté studovala na vysoké obchodní škole, ale toto studium nedokončila. V r. 1923 se seznámila s Juliem Fučíkem, v následujícím vstoupila do KSČ. V meziválečném období pracovala mj. na ministerstvu Školství a národní osvěty, v Mezinárodním všeodborovém svazu, na sovětském obchodním zastupitelství a od r. 1936 jako překladatelka v redakci Rudého práva. 30.7.1938 se provdala a o rok později odešla se svým manželem do Chotiměři u Domažlic. Za nacistické okupace se zapojila do ilegální odbojové činnosti. V dubnu 1942 byla zatčena, vězněna v Petschkově paláci a na Karlově náměstí v Praze, potom v Terezíně a Ravensbrücku.
Po návratu z koncentračního tábora pracovala jako redaktorka ve Státním nakladatelství politické literatury (1945-67). Mimoto rozvíjela rozsáhlou veřejnou aktivitu. Od r. 1949 byla členkou Československého výboru obránců míru (od r. 1951 byla členkou předsednictva a v letech 1953-68 místopředsedkyní), v letech 1955-67 byla členkou Československého výboru žen, od r. 1969 předsedkyní Československé rady žen a místopředsedkyní Mezinárodní demokratické federace žen. V r. 1970 se stala místopředsedkyní Československého výboru pro evropskou bezpečnost a členkou předsednictva Československého mírového výboru. Od r. 1971 byla členkou ÚV KSČ, poslankyní Federálního shromáždění a členkou jeho předsednictva. Byla rovněž čestnou předsedkyní Světové rady míru a Českého svazu žen. Vykonala velké množství zahraničních cest. Její mnohostranná činnost byla oceněna udělením Československé ceny míru (1955) a řady vysokých vyznamenání.
V meziválečné době pomáhala Juliu Fučíkovi v jeho novinářské a kritické práci, spolupracovala s nim i jako překladatelka (přeložila např. spis Karla Sabiny Počátky českého divadla, 1940). Po osvobození věnovala mnoho let přípravě dvanáctí svazků Díla Julia Fučíka (1945-63). Na tuto editorskou činnost navazuje podílem na vydávání osmisvazkových Spisů Julia Fučíka, vycházejících od r. 1979.
Gusta Fučíková dále uspořádala několik výborů z Fučíkových prací, k nimž napsala předmluvy nebo doslovy. Pro dospělé jsou např. určeny výbory Lidé, bděte! (1951), Ze zápisníků mladého Julia Fučíka (1963, spolupráce Vladimír Dostál), Život člověku. Budoucnost komunismu (1978). Mladým čtenářům je adresován svazek O umění pro děti (1960), Čtení o českých umělcích a buditelích (1960), Poselství z moře času (1978). Spolu s Ladislavem Štollem Fučíková napsala úvod k samostatně vydané reportáži Historie stalingradského traktoru (1953). Vedle toho otiskla o Juliu Fučíkovi mnoho článků v denním tisku a časopisech, podílela se na publikaci Julius Fučík v obrazech (1952), přispěla vzpomínkovou stati do sborníku Poslední boj Julia Fučíka (1953) atd. Je rovněž autorkou Fučíkova stručného portrétu, který u nás vyšel v několika cizojazyčných verzích (Julius Fučík, 1953, 1955).
Vrcholem literární tvorby Gusty Fučíkové jsou dvě obšírné vzpomínkové práce: Vzpomínky na Julia Fučíka (1961) a Život s Juliem Fučíkem (1971). V první knize se autorka soustřeďuje pouze na roky 1939-45. Přibližuje v ní Fučíkovu osobnost, členy rodiny a přátele, jeho plány, způsob práce a okolnosti vzniku literárněhistorických studií. Poté zachycuje Fučíkovo působení v komunistickém ilegálním odboji, podává svědectví o jeho zatčení, věznění, o genezi Reportáže psané na oprátce a tragickém konci. O sobě mluví málo, více místa věnuje pouze své internaci v Ravensbrücku a jeho osvobození Rudou armádou. Vychází zde nejenom z vlastních zážitků, ale i z dokumentů, cituje korespondenci atp. Podobný charakter má i druhé dílo, v němž Fučíková zobrazuje život svého muže od dětství až do r. 1939. Při evokaci Fučíkových dětských let a mládí vychází z „jeho vyprávění, ze střípků vzpomínek“ rodičů, sester a příbuzných, při líčení jeho života ve 20. a 30. letech se opírá především o vlastní zážitky a vzpomínky. Osobně laděné pasáže tu však nedominují, celá práce se spíš blíží objektivní biografii.
Obě vzpomínkové knihy Gusty Fučíkové mají velkou poznávací hodnotu. Představují nejenom autentickou výpověď o osobnosti a díle Julia Fučika, nýbrž i pravdivý obraz meziválečných let a doby fašistické okupace. Tvoři jádro autorčiny literární činnosti, harmonicky se doplňující s její rozsáhlou publicistickou a editorskou aktivitou i veřejným působením.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Čeští spisovatelé 20. století, Slovníková příručka
Zdroj: Čeští spisovatelé 20. století, Slovníková příručka
'Životopis autora Fučíková Gusta'